YURTDIŞI UÇUŞ PULU HARCI NEDİR? > Burak ALTIPARMAK
anasayfa / Hayata Dair / YURTDIŞI UÇUŞ PULU HARCI NEDİR?

YURTDIŞI UÇUŞ PULU HARCI NEDİR?

Devletimizde her yıl geçen yıllara nazaran daha çok şahıs havayolu kullanmaktadır. Gelişen gelir düzeyinin de etkisiyle yurtdışına havayolunu kullanarak çıkan şahıs sayısı her geçen yıl artmaktadır. Ek olarak havayolu şirketleri arasındaki rekabet yardımıyla fiyatların gittikçe daha da düşmesi tayyare kullanımını daha cazip hale getirmiştir. Birçok devlet kendi ülkesine girecek kişileri bir ekip kriterlere bakılırsa değerlendirip ondan sonrasında kabul etmektedir. Geçişlik olmadan uluslar arası gezi etmek imkânsızdır. Tüm bunların ışığında yurtdışına çıkan herkesten yurtdışı uçuş pulu harcı adı altında bir ücret alınmaktadır. Peki, yurtdışı uçuş pulu harcı nedir?

                Yurtdışına gezi eden istisnasız herkesten alınan yurtdışı uçuş pulu harcı bedeli on beş liradır. 5597 numaralı kanun hükmüne gore yurtdışına çıkacak olan hepimiz yurtdışı uçuş pulu harcını ödemek zorundadır. Yurtdışı uçuş pulu harcı alınması 2007 yılından beri uygulanmaktadır. Yurtdışı uçuş pulu satacak kimseler Maliye Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş kişiler olması gerekmektedir. Bu pulu almak ve ödenmek zorunda bulunulan on beş liralık tutarı ödemek zorunda olmayan kişiler vardır. Bunlardan ilki hemen hemen yedi yaşına basmamış ufak çocuklardır. Onun haricinde gezi amacı tecim olan, gittiği ülkede ticari faaliyette bulunacak kişiler yurtdışı uçuş pulu almak zorunda değillerdir. Ek olarak yurtdışına çıkacak kişinin pasaportunda işçilik ibaresi bulunuyorsa bu şahıs de yurtdışı uçuş pulu harcı ödemek zorunda değildir. Bu mecburi harç havaalanlarının dış hatlar terminalinde bulunan gişelerden kolaylıkla ödenebilmektedir. Ödeme karşılığında kişiye alıntı verilir. Eğer kişiler ödemeyi yaptıktan sonrasında yurtdışına çıkmamışlar ise yaptıkları harç ödemesini geri alabilmektedirler. Aynı durum ödeme muafiyeti bulunan kişilerin bu ödemeyi yapma durumları için de geçerlidir. Yurtdışı uçuş pulu harcı için bir geçerlilik süresinden bahsetmemiz mümkün değildir. Yurtdışı uçuş pulu harcı nedir sorusuyla en oldukca ilgilenen kişiler yurtdışına oldukça sık çıkan kimselerdir.

Yurtdışına havayolu ile gezi edecek olan kişilerden eğitim edilen yurtdışı uçuş pulu harcı devlet tarafınca kanunla toplanan ve ödemesi mecburi olan bir harçtır. Ödemek zorunda olan kişiler bu harcı dış hatlar terminallerinin ilgili gişesinden yapabilmektedirler. Yurtdışı uçuş pulu harcı nedir sorusu devamlı yurtdışına gezi eden kişilerin oldukça iyi bilmiş olduğu bir sorudur.

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir