TÜRKİYE’DE MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER > Burak ALTIPARMAK
anasayfa / Hayata Dair / TÜRKİYE’DE MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Türkiye konum olarak dünyada eşi benzeri olmayan bir noktada bulunmaktadır. Üç kıtanın kesiştiği yerde konumlanan Türkiye o kadar eski bir tarihi sahiptir ki, medeniyetlerin beşiği olarak tanınır. Tarihi insanlık kadar eski olan Anadolu toprakları sayısız devlete, ülkeye ev sahipliği yapmıştır. Sayısız dine, kültüre, dile kucak açmıştır. Bütün bunların ışığında Türkiye adeta bir açık hava müzesidir. Her yanından tarih fışkırır. Her köşesinde görmeye değer bir yapı mevcuttur. O nedenle Türkiye’de gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Doğusu ayrı, batısı ayrı, güneyi ayrı, kuzeyi ayrı güzeldir.

Türkiye’de Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’de gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yer İstanbul’dur. Sayısız imparatorluğa başkentlik yapan şehir, her birinden kendine bir şeyler katmıştır. O yüzden tarihi mekân sayısı oldukça fazladır. Saraylar, hanlar, hamamlar, camiler ve tarihi pek çok yapı İstanbul’u adeta bir tarihi eser haline getirmiştir. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, Osmanlı döneminden de pek çok anı taşır. İstanbul dışında Anadolu’nun ortasında bulunan Kapadokya eşiz bir doğa harikasıdır. Volkanik kayaların bin yıllar içinde aşınmasıyla oluşan peribacaları insanı kendine hayran bırakmaktadır. Her yık yurtiçinden ve yurtdışından milyonlarca turist ağırlayan Kapadokya, Hıristiyanlığın geliştiği bölgedir. İçinde binlerce kayadan oyma kilise bulunduran Kapadokya’da bu kiliselerin içindeki sanat eseri niteliğindeki boyamalar görülmeye değerdir. Başka hiçbir yerde bulunmayan vadilerde yürüyüş yapılabilir ve doğanın tadına varılabilir. Bunun yanında Denizli’de bulunan Pamukkale travertenleri bembeyaz yapısıyla ziyaretçisinde hayranlık uyandırmaktadır. UNESCO tarafında Dünya Mirası Listesi içine dâhil edilen Pamukkale bir doğa harikasıdır. Göze olağanüstü güzel görünen Pamukkale’nin sağlığa da çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bir başka gezilecek yer de Nemrut Dağı’nın tepesinde bulunan devasa heykellerdir. Bu binlerce yıllık tanrı heykelleri doğu ve batı medeniyetlerini temsil etmektedir.

Türkiye’de gezilecek yerler o kadar çoktur ki buraları gezmek ve görmek için çok büyük vakitler ayırmak gerekir. Tarihi, doğası ve kültürüyle Türkiye dünyada eşi benzeri olmayan bir ülkedir. Turizm alanında da dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, bu alanda kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir