Muğla'da Gezilecek Yerler > Burak ALTIPARMAK
anasayfa / Hayata Dair / Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler

Tatil için nereye gidiyorsunuz ? Gideceğiniz yer konusunda yeterli araştırma yapıp bilgi sahibi oldunuz mu ? Tercüman olmadan gideceğiniz şehirde tarihi ve turistik yer bilginize ne kadar güveniyorsunuz ? Eğer yaşadığımız ve  çalıştığımız şehrin gürültüsünden uzaklaşıp fena olmayan bir tatil yapmak istiyorsak gezilecek yerler konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Yapılan araştırma sayesinde hiç gidilmeyen yada bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda gidilen bir şehir hakkında bilgi sahibi olmak hem tatili, hem de seyahat edilecek yeri daha keyifli hale getirebilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gezilecek yerlerde tavsiyeler genelde hep ormanlık alanı bol, denizi  ve yaylaları olan Trabzon, Rize gibi şehirler olsa da, konumu itibariyle Marmara Bölgesinde yaşayan birisinin zaman ve yorucu olmaması açısından alternatif aynı özelliklere sahip Muğla iline gidebilir. Muğla, merkezinde çok çeşitli bir tatil alternatifi sunmasa da, her ilçesinde ayrı bir özellik bulunmaktadır. İlçeler aynı zamanda birbirlerine çok aşırı uzaklıkta sayılmadıklarından aynı anda size bir kaç bölge dolaşmış havası da verebilmektedir. Muğla’da gezilecek yerler sözü akla ilk olarak Bodrum’u getirmektedir. Mükemmel denizi ve ince kumuyla Bodrum, tatilcilerin gözdesi olmaya devam etmektedir. Bodruma gidildiğinde tarihi Bodrum Kalesi’de görülebilir, bir tekne turuna da katılabilir. Muğla’nın ikinci  en güzel ve gidilmesi gereken yeri Fethiye’dir. Fethiye de bulunan ölü deniz ve Çalış her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Coğrafi konumu itibariyle sayısız  güzelliği barındıran Fethiye de yeraltı mağaraları ve kanyonlarda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Fethiye’ye yolunuz düşerse eğer hiç kuşkusuz ki günlük bir tur ayarlayıp 12 adalar diye tabir edilen Fethiye ve Göcek koylarında mavi tur yapabilir. Dilerseniz bu koyları gezebilirsiniz. Bu koyların her biri tabiri yerindeyse cennet değerindedir. Bu koylardan bazılarının isimleri şöyledir ki aşağıda yer verdiğimiz resimlerden de inceleye bilirsiniz.( Ölüdeniz, fethiye körfezindeki şovolye adası, kızıl ada, yassıcalar, deliktaş adası, akvaryum koyu, tersane adası ,hamam adası, trunç pınarı koyu, tersane adası, göbün koyu) ve nicesidir. İnanın her bİr adanın her bir koyun kendine has büyüleyici bir yanı vardır. Muğlada gezilebilecek yerlerden birisi de Marmaris Koyu’dur. Marmaris doğa ve tarih ile iç içe, her türlü kültürel mirası da korunmuş plajı, kumu ve güneşi açısından keyifli bir tatil geçirmek isteyeni mutlu edecek bir Muğla ilçesi. Dalyan da diğer güzel ve şirin Muğla ilçeleri gibi Muğla iline gidildiği zaman gezilip görülmesi gereken açık hava müzesi, mavi bayraklı deniziyle harika bir ilçedir. Gece hayatı ise burada anlatılmaz yaşanır.

Muğla iline gitmeden önce kesinlikle etraflı bir araştırma yapmalı, hatta gidilecek yerlere göre konaklama planı üzerinde durulmalıdır. Bu şekilde seyahat öncesi bir planlama gezilecek yerler konusunda Muğla’da tatil yapmak isteyenler için sonu huzurlu bitecek bir tatil için güzel bir başlangıç demektir. Burada verilen ilçerler haricinde Göcek, Datça, Akyaka, Gökova, Dalyan gibi yerler ise inanın saklı cennet olan bakir kalmış bölgelerdir. Ilerleyen zamanlarda cennet ülkemizin tarihi trustik kültürel doğal bölgelerini ele alırken ilçe bazında haritalar ile destek vererek inceleyeceğiz ki bu siz okurlarımıza tatil planınızı yapmanızda ve seçiminde yardımcı olacaktır. Dilerseniz fotoğraflara bakalim.

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir