Kırşehir’de Gezilecek Yerler > Burak ALTIPARMAK
Hata.Net.TR çözülmeyen sorununuz kalmasın
anasayfa / Hayata Dair / Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir Anadolu topraklarının ortasında yer alan coğrafi konum itibariyle Nevşehir ve Ankara’nın bazı ilçelerine yakın olan bir şehrimizdir. Bünyesinde çokça gezilip görülmesi gereken yer barındırır. Eğer Kırşehir’e bir gezi yapmayı düşünüyorsanız ve merak ettikleriniz varsa okumaya devam edin ve Kırşehir gezisi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşın.

Kırşehir tarihi yapı itibariyle oldukça zengindir. Müze ve Ören Yeri olarak tanımlanabilecek 9 yer bulunmaktadır. Bu yerler; Kırşehir Müzesi, Mucur Yeraltı Şehri, D. İnlimurat Yeraltı Şehri, Çağırkan Kale Höyük,  Merkez Kalehöyük, Hashöyük,  Kalehöyük,  Mucur Yeraltı Şehri,  Dulkadirli İnli Murat Yeraltı Şehri’dir. Gerek Selçuklu Dönemi’nde gerekse Osmanlı Dönemi’nde şu an Kırşehir’in bulunduğu bölgelerde ciddi tarihi yapılar oluşturulmuştur. Pek bilinmese de Kırşehir adım başı tarih kokan bir şehirdir. Kırşehir’e araba veya otobüsle gitmek mümkündür. Terminal şehrin merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Eğer şahsi arabanızla gitmiyorsanız Terminal’den şehrin merkezine kalkan dolmuş ve özel taksiler bulunmaktadır. Kırşehir’in bu tarihi mekânlarını gezdikten sonra acıkırsanız mutlaka Tandırda Çömlek Paça,  Et Yahnisi, Madımak, Kesme Aşı, Topalak (Etsiz Köfte), Düğün Çorbası, Lepe (Sütlü Pilav), Pancar Çırpması, Yarma Aşı, Keşkek, Çullama, Soğanlama, Kürt Pilavı, Çirleme, Boranı, Sündürme Ayva Dolması gibi yöresel ve yerel lezzetleri de tatmadan şehirden ayrılmayın. Bu yemekler şehrin kültür yapısına uygun olarak hala bakır ve tahta malzemeler; eski tip fırınlar kullanılarak pişirilir. Bu sebeple gözünüzde midenizde tarihe doyacak diyebiliriz. Kırşehir’den ayrılmadan önce ise Cacabey Camii, Ahi Evran Camii’ni görmeden ve termal kaplıcalarda sağlık bulmadan ayrılmayın. Ayrıca yerel motiflerle süslenmiş birbirinden farklı hediyelik eşyayı da bünyesinde bulunduran Onxy’den alışveriş yapabilir hem gezinizin hatıralarını ölümsüz bir anıyla saklar hem de sevdiklerinizi küçük hediyelerle sevindirebilirsiniz. Günü birlik ve kısa kalmalı planlarınız arasına Kırşehir gezisi de ekleyerek hem tarihimizi yakından tanıma fırsatı bulur hem de lezzetli yemekler tatmış olursunuz.

Eğer küçük fırsatlarda siz de kaçamaklar yapmaktan hoşlanıyorsanız mutlaka Kırşehir gezisi fikrini de planlarınız arasına dâhil edin. Ülkemizin tarihi güzelliklerini tanıma fırsatı yakalayın

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin verilmiyor!