İzmir'de Gezilecek Yerler > Burak ALTIPARMAK
anasayfa / Hayata Dair / İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Ege Denizi’nin en şirin kenti İzmir ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Doğasıyla insanıyla başka hiçbir şehre benzemeyen İzmir turizm potansiyeli açısından da oldukça kuvvetlidir. Her yıl milyonlarca turist İzmir’i görmeye buraya gelmektedir. Doğası ve tarihiyle İzmir misafir ettiği turistlere beklediklerinden fazlasını veren bir kenttir. Sıcakkanlı, misafirperver haklı İzmir’in sevilmesine katkı sağlayan önemli etmenlerdendir. İzmir’de gezilecek yerler oldukça fazla sayıdadır.
Bunlardan biri tarihi saat kulesidir. İzmir deyince akla gelen ilk tarihi yapılardan biri olan saat kulesi ve çevresinde hoşça vakit geçirilebilir. Konak Meydanı ortasında bulunan yapı görülmeye değer bir mimari olma özelliğini taşımaktadır. İzmir’de gezilecek yerler deyince akla bir de Kordon gelir. Deniz kenarı boyunca uzanan Kordon boyunca zevkli yürüyüşler yapılabilir. Denizin o muhteşem kokusu ve mükemmel manzarası eşliğinde sevdiklerinizle sohbet edebilirsiniz. Çok eski bir tarihi olan Kemeraltı Çarşısı da gezilmeye değer yerlerden birisi. Bu çarşı 400 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en eski çarşılarındandır. Çok kolay bir şekilde ulaşılabilen Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en kalabalık yerlerinden biridir. Bir diğer gezi rotası da Konak Meydanı’nda bulunan Yalı Cami’sidir. Bu camiye bakar bakmaz estetiğine hayran kalmamak çok zor. 300 yıl önce yapılan Yalı Camii tüm güzelliğiyle ilk günden beri insanları kendine hayran bırakmakta. İzmir’in merkez ilçelerinden birinin semti olan Alsancak da güzel vakit geçirilebilecek bir yerdir. Alışveriş merkezleri, yeme-içme mekânları, hediyelik eşya dükkânları ile Alsancak alışveriş yapmak için çok ideal bir semt. Alışveriş için Alsancak’a gidebilir ve orada faytona binebilirsiniz. Bunların dışında şehrin kalabalığında ve stresinden kaçıp doğa ile baş başa bir vakit geçirmek istiyorsanız İzmir Doğal Yaşam Parkı tercih edilebilir.
İzmir’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu kadar tarihi ve kültürel mirası olan bir şehirde asla sıkılmaz ve kötü vakit geçirmezsiniz. Türkiye’nin turizm portföyünün önemli bir kısmını oluşturan İzmir gidilmeye ve görülmeye değer bir şehir. Gittikçe artan turist sayısı da İzmir’in sadece Türkiye’de değil dünyada bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğinin bir kanıtı durumundadır.

Kemeraltı

İzmir merkezine verilen isimdir kemeraltı, Özellikle alışveriş yapmak ve gezmek isteyenlerin uğrak yeri olan kemeraltı çarşısı uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Osmanlı zamanında da ticaret merkezi olan Kemeraltı çarşısı Bedestenleri ile ünlüdür. Tarihi dokusu geçmişten günümüze korunmaya çalışılmıştır, Kemerlatı çarşısı izmir’in tarihe açılan bir kapısıdır diyebiliriz.

Kadifekale

Roma’dan Bizans’a ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan bir tarihi doku. Kadifekale, İzmir körfezini en yüksekte seyretmek isteyenlerin uğrak yeri olan Kadifekale, Amazon kadınlarna ve Büyük İskendere’de ev sahipliği yapmıştır. Yolunuz düşerse size de ev sahipliği yapacak ve memnun edecek bir seyir merkezidir.

Alsancak Garı

İzmir’in 1800’lü yıllarından kalma tarihi Tren garı… Sadece gelen giden yolculara ev sahipliği yapmakla kalmamış, Sıla, Nil Karaibrahimgil gibi sanatçıların konserliğine de ev sahipliği yapmış. Fotoğraf çemeyi sevenler için güzel bir dokusu vardır.

Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ve Halilrıfatpaşa Caddesi arasında ulaşım görevi görmektedir. İzmir’li iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılan Asansör, Günümüzde İzmir Büyükşehir Bld. katkıları ile kültür turizmine tahsis edilerek kullanılır şekilde hizmet vermektedir. Çıkmaz sokak olan Dario Moreno sokağından asansöre gidebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi

II. Abdülhamit zamanında saatlerin pahalı olmasından dolayı yaptırılan saat kulesi, Osmanlıdan günümüze kalan önemli eserlerden birisidir. Alman bir mimara yaptırılan saat kulesi, 1974 yılındaki İzmir depreminde durmuş sadece, Depremde hasar alan İzmir saat kulesi,  daha sonra onarılarak tekrar çalışır vaziyete getirilmiş. İzmir’in simgelerinden birisidir.

Konak Pier

Tarihi asansörü gezmek alışveriş yapmak ve gezmek için gidebileceğiniz izmir’in nadide semtlerinden birisidir.

Kordon

İstanbul’in İstiklali neyse İzmir’in Kordon’u o dur. Fakat denize nazır halidir. İzmirlilerin akşamları ve haftasonları uğrak yeri olan kordon günün her saati kalabalıktır. İzmir’e gelip te kordona gitmeyenleri izmir’e gelmiş saymıyorlar şeklinde bir şehir efsanesi de vardır 🙂

 

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir