Eskişehir'de Gezilecek Yerler > Burak ALTIPARMAK
Hata.Net.TR çözülmeyen sorununuz kalmasın
anasayfa / Hayata Dair / Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir, doğusunda Ankara, batısında  Bilecik ve Kütahya, kuzeyinde Bolu, güneyini ise Afyon’un çevrelediği gelişmiş bir iç anadolu şehri. Eskişehir’de son yıllarda yapılan yeniliklerle özellikle gezi için gidilmesi gereken yerler arasında yerini almasına dene oldu. Bunun sebebi, şehirdeki hızlı ekonomik ve kültürel yükseliş, sürekli yeni projelerin üretilmesi ve hayata geçirilmesi, tüm bunların getirdiği sosyal hareketlilik.

Genel itibariyle baktığınızda Eskişehir’in denize kıyısının olmadığını, bir güney  şehri, yada ormanlık alanlarıyla meşhur bir Karadeniz Bölgesi şehri olmadığını  kolaylıkla anlayabiliriz. Bu durumda on-on iki yıl öncesine kadar turistik bir cazibesi de bulunmuyordu Eskişehirin.

Son yıllarda Eskişehir’de yapılan yatırımlar o kadar fazla oldu ki, bu şehrin adeta yeniden yapılmasına sebebiyet verdi ve Eskişehir harika bir şehir oldu. Herhangi bir Eskişehir caddesinde dolaşırken bile kendinizi avrupai bir şehirde hissetmemeniz içten değil. Porsuk çayında sandal eşliğinde keyif sürerken, keyfin tam bittiğini düşündüğünüzde sizi şehri aşk adası karşılıyor. Porsuk Çayının içinde bulunan yapay adacık  sevgililerin, çiftlerin uğrak yeri olmuş. Eskişehir denilince akıllara gelen Odun pazarıdır.

Odun pazarında bulunan tarihi evleri ziyaret etmek, tarihi evler arasındaki sokaklarda dolaşmak ve  bu anı fotoğraflamak  sadece bir gezgin fotoğrafçı efsanesi değil, gezi amaçlı seyahat eden herkesin yaptığında keyif alabileceği anlardan bazılarıdır. Eskişehir’de gezilecek yerler sıralamasında merkezinde bulunan Kentpark, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yapay plajı olma ünvanını da elinde bulunduruyor. Büyük bir arazi içerisine kurulmuş olan parkın içerisinde  yapay plaj ve herkesin yüzebileceği bir kapalı yüzme havuzu bulunuyor.

Eskişehir’e gittiğinizde doktorlar caddesinden geçmeden şehri dolaşamıyorsunuz. Burada bulunan tramvay, biraz İstanbul havası veriyor.

Trafiği de problem olmayan Eskişehir’de Porsuk çayının etrafında bulunan çay bahçeleri, kafeteryalar ve eğlence yerleri, Eskişehir’in gezilecek yerler  sınıfından yaşanacak yerler sınıfına atlaması hissine bile sebep olabiliyor. Eskişehir de tarihi olarak bir Osmanlı Evi bulunuyor. Bu evinde gezi amacıyla gidildiyse mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor. Çünkü bu tarihi yapıda ikamet edenler, osmanlı bakanlarına kadar uzanıyor.

Seyahat etme hakkımızı,  sürekli aynı tatil beldelerini, üç maddede belirlemek yerine, yeni keşifler, yeni gezilecek yerler ve yeni insanlar üzerine yapmamız, bizim hem tatilden hem de kendimizden beklediğimiz mola sonrası huzurunu almamız için yardımcı olan anahtar ögedir.

Sazova Bilim ve Sanat Parkı

Sazova Parkı Eskişehirin en gözde açık hava açık hava bilim, sanat ve kültür parkı olup içerisinde gözlem evinden tutun hayvanat bahçesi ve su altı müzesine kadar birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 400.000 M2 alan üzerine kurulu parkta,

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan ve yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu bu parkta,

Parkın girişinde Gezi Treni, Süs havuzu ve çevresinde resturantlar, Korsan gemisi, Hayvanat bahçesi, Bilim deney merkezi, Sualtı Müzesi, Sabancı Uzay Gözlem evi, Bilim Kültür Merkezi, Amfi Tiyatrolar kafeler gibi pekçok seçenek

Eskişehire uğradığınızda, Sazova parkını, Odunpazarı evlerini, Balmumu Heykel müzesini, Haller gençlik merkezini gezmeyi ve acıktığınızda çiğbörek yemeyi unutmayın

 

 

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin verilmiyor!