Bilecik'te Gezilecek Yerler > Burak ALTIPARMAK
anasayfa / Hayata Dair / Bilecik’te Gezilecek Yerler

Bilecik’te Gezilecek Yerler

Bilecik, Bursa, Eskişehir ve İstanbul’a komşu olan şirin bir Marmara ve Ege Bölgesi şehri. Yakın tarihimizin son altı asrına damga vurmuş olan Osmanlı İmparatorluğunun filizlendiği Söğüt ve Domaniç ilçelerininde bulunduğu Bilecik seyahat konusunda ajandamıza not edilmesi gereken önemli tarihi ve kültürel bir şehir.

Bilecik’te Görülmesi Gereken Yerler

Ekonomik yönden gelişimini tam olarak tamamlayamasa da Bilecik, içinde bulunan camiler, türbeler ve mesire yerleri ile müthiş doğa  manzaraları şehir merkezine gelenler için görülmesi ve gezilmesi gereken yerler olarak  hemen göze batıyor. Bilecik’te gezilecek yerler konusunda ilçelerden özellikle Söğüt ilçesi ekonomik yönden gelişmiş, tarihin çoğu anına tanıklık etmiş olan bu ilçede aynı zamanda Ertuğrul Gazi türbesi de bulunmaktadır. Ertuğrul Gazi Türbesi  haftanın her günü ziyarete açık olup, Bilecik ili ve ilçesinde  bulunan bütün türbe ve camiler için ayrıca bir gezi düşünenler inanç turizmi işiyle ilgilenen firmalardan bu konuda detaylı yardımı alabilirler. Ülkemizin hemen hemen her yerinde buluna tarihi osmanlı evlerinden, Osmanlının kuruluşuna tanıklık eden şehir Bilecik’te de rastlanmaktadır. Tarihi evlerin geneli bakımdan geçirilmiş, onarılmış ve aynı zamanda bu şekilde apart oteller yapılmış ve turistik hizmette vermeye başlamıştır.

Köprülü Mehmet Paşa Tarihi Kervansaray’ı yine Bilecik’te bulunmakta olup, seyahat amaçlı gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yapıttır. Ulaşım olarak Türkiye’nin batı yakasında bulunan Bilecik, her ilden her mesafeden kolaylıkla ulaşılabilecek sıklıkta kara yolu servis hizmeti bulunmaktadır. Ancak Bilecik’e hava yoluyla gitmek isterseniz bir müddet beklemeniz gerekecek. Çünkü hava yolu trafiği talep azlığı nedeniyle neredeyse hiç yok denecek kadar az. Bursa’dan, Yalova’dan, Eskişehir’den, Bozüyük’ten rahatlıkla  kendi aracınızla gidebileceğiniz bir  şehir Bilecik.

Mutlaka gidilmesi gereken çoğu yere gidilmeden Bilecik’e gitmekte fayda var. Çünkü Bilecik’te gezilecek yerler bize her anlamda tarihimizi tattıracak, geçmişimiz konusunda fikir sahibi olmamızı sağlayacak, bu fikirlerimizi büyüklerimize anlatmamızın, çocuklarımıza bu bilinci aşılamanın yolunu açması açısından mutlak suretle gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Kültürel ve tarihsel açıdan Bilecik’e gezi amaçlı gittiğinizde, dönüş yolunda doyumsuz bir huzurun ve sizden önce bu topraklarda neler yaşandığının tebessümüyle bu şehirden ayrılıyorsunuz.

Hakkında brkltprmk

Pozitif olun biraz eşşek sıpaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir